T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Tokat Müftülüğü

12.04.2021

İL MÜFTÜMÜZ ABDULLAH PAMUKLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI

   Hep birlikte bir Ramazan ayına daha kavuşmuş olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz.
    Öncelikle bizleri evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluş olan on bir ayın sultanı Ramazan ayına kavuşturan Yüce Rabbimize sonsuz hamdü senalar olsun.Alemlere rahmet olarak gönderilen Hatemün Nebiyyin Peygamberimiz Hz.Muhammed’e (s.a.v) sınırsız salatü selam olsun.İnşaallah 13 Nisan 2021 Salı günü Ramazan ayının ilk orucunu tutmaya başlayacağız.
      Ramazan ayı birçok iyilikleri ve güzellikleri içinde barındıran mübarek bir aydır. Ramazan ayı bir yönüyle Kur’an ayı, diğer bir yönüyle de nefsin terbiyesi için oruç ayıdır. Bu ayda Kur’an-ı Kerim’i çok okumalı ve onun insanlığa sunmuş olduğu evrensel mesajı tefekkür ve tedebbür çizgisi içerisinde anlamak için gayret göstermeli ve aynı zamanda hayatımıza da yön vermeliyiz.

    Ramazan ayı, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nin bulunduğu sabır ve rahmet ayı olduğu gibi aynı zamanda fakirlerin doyurulduğu ve giydirildiği, yoksulların himaye edildiği, dul ve yetimlere kol kanat gerildiği, bireysel ve toplumsal manada nice iyiliklerin ve güzelliklerin yaşandığı bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma ayıdır. Çünkü Ramazan ayı, kişinin içinde bulunduğu nimetlerin ve imkânların farkına varması için en uygun bir zaman dilimidir. Böylece insan elinde bulunan nimetlerden dolayı şükreder ve imkânı olmayan kardeşleriyle paylaşmayı da öğrenerek iyiliklerin artmasına sebep olur.

Bu vesileyle iyiliklerin ve güzelliklerin paylaşılarak çoğaltılması ve yaşatılması temennisiyle, mübarek Ramazan ayının başta Tokat’ımıza, milletimize, ülkemize ve tüm insanlığa sıhhat, hayır, iyilik ve güzellik getirmesini ve hassaten etkisi altında olduğumuz salgın belasından kurtulmamıza vesile olmasını Cenab-ı Allah (cc)’tan niyaz ve temenni ediyorum.