T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Tokat Müftülüğü

10.03.2021

TOKAT İL MÜFTÜSÜ ABDULLAH PAMUKLU’DAN MİRAÇ KANDİLİ MESAJI

Muhterem Kardeşlerim,
10 Mart Çarşamba gününü Perşembe’ye bağlayan gece, içinde birçok ilahi hikmeti, sırrı ve bereketi barındıran Miraç Gecesini hep birlikte idrak edeceğiz inşallah.
   İnsanın bir erdem yolculuğu olan Miraç, Mekke döneminde, risalet görevinin en zor zamanlarında, Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed’in (s.a.v)bir gece, Mescidi Haramdan Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya yaptığı ve Yüce Yaratan’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa ettiği hikmet yüklü kutlu bir yolculuğu ifade etmektedir.

Bu gece, Kur’an-ı Kerimde İsra Suresinin 1.ayetinde; “Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu bir gece Mescidi Haramdan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescidi Aksa’ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir. Hiç şüphesiz o, layıkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.” şeklinde beyan edilmektedir.

Miraç, beşeriliğin insanlığa, fiziğin metafiziğe, bedenin ruha, ruhun sahibine yükselişidir. Kulların bütün engelleri aşıp Rablerine vuslatıdır.
     İsra Suresinde işaret edildiği üzere Miraç, Mescid-i Aksa’yı peygamberlerin bir emaneti olarak görmek,kulluk ve insanlık sınavının bir gereği olarak  o emanete sahip çıkmaktır.
   Miraç; günde 5 vakit namazı eda ederek her an bir yükseliş ile hikmeti, hakikati ve evrensel mesajları doğru anlayarak alemlerin Rabbinin sonsuz rahmet ve merhametine ulaşmaktır.

Kullukta ve insani değerlerde en yüce mertebelere yükselişi simgeleyen Miraç Gecesinin, zihin dünyamıza aydınlık,kalplerimize ferahlık, akıllarımıza kuvvet ve hayatımıza huzur getirmesi dileği ile Tokat'lı hemşehrilerimizin, aziz milletimizin ve bütün İslam âleminin Miraç Gecesini tebrik ediyor, bu gecenin bütün Müslümanların birlik, beraberlik ve kardeşliğinin pekişmesini ve bütün dünyayı etkisi altına alan salgın hastalığından bir an evvel kurtularak, insanlığın sağlık, barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını  Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.