25.01.2024

TOKAT’TA UMRE SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı 2024 Umre Organizasyonu ile umre yapmak üzere kutsal topraklara gidecek vatandaşlara yönelik seminerler, 81 İl Müftülüğü koordinesinde ülke genelinde devam ediyor.

Bu kapsamda Tokat İl Müftülüğü aracılığıyla Özel Tokat 4 ve 7 Turu ile Umreye gidecek 200 adaya yönelik 25 Ocak Perşembe günü Umre Semineri düzenlendi.

Seminer, Din Hizmetleri Uzmanı Mehmet Emin Kılıç tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Tokat İl Müftüsü Esat Yapıcı açılış konuşmasında şunları söyledi: “Konuşmama Aliya İzzetbegoviç’in bir sözünü hatırlatarak başlayalım: ‘Unutulan bir soykırım tekrarlanır.’ Filistin’de yaşananlar bir soykırımdır. İsrail, Filistin halkını topraklarından sürmüş, evlerini yıkmış, binlerce masum insanı katletmiştir. Bu soykırım, dünya kamuoyunun görmezden gelmesi ve sessizliği sayesinde devam etmektedir. Oraya vardığınız zaman  Filistinli, Doğu Türkistanlı, Uğur Bölgesindeki kardeşlerimizi dualarınızda unutmayınız. Allah şimdiden yolunuzu açık eylesin hayırlısıyla umre ibadetini yapıp dönmeyi nasip eylesin” dedi.

Akabinde Tokat İl Müftü Yardımcısı Ali Tuna, “İbadet Bilinci ve Umre İbadeti” ve Tokat Müftülüğü Hac-Umre Şube Müdürü Yusuf Yalçınkaya, “Ana Hatlarıyla Umre Menasiki” konusunda katılımcılara bilgi verdi.

Seminerde ayrıca, İl Vaizi Veysel Polat, “Umre İbadetinin Gereği Olarak Bir Arada Yaşama Bilinci”, Dr. Şevket Melih Kayaoğlu, “Temel Sağlık Bilgileri” ve Vaize Hacer Şahin Yıldız ise “Kadınlara Özel Haller” konularında umreci adaylarını bilgilendirdi.

Seminerin sonunda katılımcılara sertifika verildi.