05.02.2024

TOKAT’TA ‘BİTMEYEN DAVAMIZ DİNMEYEN YARAMIZ KUDÜS’ KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ

Prof. Dr. Ahmet Kavas, Yağıbasan Medresesi’nde düzenlenen “Bitmeyen Davamız Dinmeyen Yaramız Kudüs” konulu konferansta konuştu.

Tokat İl Müftülüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tokat Milli İrade Platformu tarafından organize edilen programda konuşan Prof. Dr. Ahmet Kavas, Kudüs’ün İslam dünyasının ortak davası olduğunu belirterek; “Kudüs İslam'ın ilk kıblesi, üçüncü kutsal şehridir. Hz. Muhammed'in (s.a.v.) Mirac'a yükseldiği mukaddes topraktır. Ama ne yazık ki uzun süreden beri bu mübarek şehir işgal altındadır. Filistinli kardeşlerimiz kendi topraklarında zulüm ve haksızlığa maruz kalıyor. Mescid-i Aksa'ya saldırılar yapılıyor, Filistinliler evlerinden zorla çıkarılıyor. Kudüs davası sadece Filistinlilerin değil, tüm İslam aleminin davasıdır. Bizler bu davayı sahiplenmeli, Kudüs'ü kurtarmak için birlik ve beraberlik içinde mücadele etmeliyiz.
Filistinlilere siyasi, maddi ve manevi destek vermeliyiz. Uluslararası kamuoyunun Filistin’deki zulmü görmesi ve buna karşı ses çıkarması için elimizden geleni yapmalıyız. Unutmayalım ki Kudüs'ü kurtarmak ancak birlik ve beraberlikle mümkündür. Her birimiz bu davaya katkıda bulunursak, inşallah bir gün Kudüs'ü özgürlüğüne kavuşturacağız. Mescid-i Aksa'nın minarelerinden ezan seslerinin yeniden özgürce yükseldiği o günü hep birlikte göreceğiz. Kudüs, sadece bir şehir değildir. Kudüs, bir davadır, bir vicdan azabıdır” dedi.

İl Müftüsü Esat Yapıcı ve Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kır tarafından  Prof. Dr. Ahmet Kavas’a hediye verilmesinin ardından program sona erdi.