T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Tokat Müftülüğü

12.12.2019

AİLE OKULU KAPANIŞ VE BELGE TÖRENİ YAPILDI

Valiliğimiz öncülüğünde başlatılan ve İl Müftülüğümüz tarafından yürütülen Diyanet Tokat projesi kapsamında düzenlenen ‘Aile Okulu’ kapanış ve belge töreni yapıldı.

 

11 Aralık 2019 Çarşamba günü 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı'nda saat 10:00 da düzenlenen tören İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan “Aile“ konulu sinevizyon gösterimi sunuldu. 

            Törene Vali Dr. Ozan Balcı ve eşi Sonay Balcı Hanımefendi, Kayseri İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, Tokat İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, protokol mensupları, Kur’an Kursu öğreticileri ve kursiyerler katıldı. 

 

İl Müftümüz Ömer Faruk Bilgili “Aile Okulu” projesi ile ilgili yaptığı açılış konuşmasında proje kapsamında 20 bin aile hedefine şubat ayı gelmeden ulaşılacağını söyledi. 

 

BİLGİLİ konuşmasına devamen Aile bütünlüğünün önemine dikkat çekerek, “iki yarımdan bir bütün haline gelen, birbirini örtüp koruyan, muhafaza eden bu beraberliğe insanlığın yaratıldığı günden beri aile denir. Bu birlikteliğe Rum suresi 21. Ayetinde Yüce Rabbimiz “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.” buyurdu. Bizim Allah’ın kulları olarak sorumluluklarımız vardır. Sorumluluklarımızdan birisi de iyilik yapmaktır. Biz Allah’ın kullarına nasıl davranıyorsak unutmayalım ki; Allah’ta bize öyle davranır. İnsanlara iyilik yapmak, toplumdaki aksaklıkları en aza indirmek gayesiyle Valimiz Dr. Ozan BALCI riyasetinde gerçekleştirdiğimiz “Diyanet Tokat Aile Okulu” programı merkez ve ilçelerde bugün itibariyle onuncu haftasını doldurdu. Bizi bu süreçte yüreklendiren ve cesaret veren riyasetinde görev yapmaktan haz duyduğumuz Valimiz Sayın Dr. Ozan BALCI’ya teşekkür ediyorum. Programı aksatmadan yürüten başta Müftü yardımcımız Halime BAYRAM olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” diyerek konuşmalarını bitirdi.

 

Programın devamında “Aile Olmak, Aile Kalmak” konulu konuşmalarını yapmak üzere Kayseri İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin GÜVEN kürsüye geldi. GÜVEN konuşmasında “Aileler yeni tanışırken, yuva kuracak olan aile adaylarına, özellikle dini ve ahlaki açıdan geleneklerimiz, göreneklerimiz ve değerlerimiz hakkında eğitim vermemiz lazım. Aile ve Dini Rehberlik Bürolarına bu eğitimi almak için evliliğin ilk aşamasında değil de maalesef son aşamasında müracaat ediliyor. Aileye önem vermeliyiz. Çocuk eğitimine önem vermeliyiz. Bugün çocuklarımızın akademik geleceği için elimizden geleni yapıyoruz ama çocuklarımızın ahlaki geleceği için aynı duyarlılığı göstermiyoruz” dedi.

 GÜVEN konuşmasının devamında “ Evimizde mutluluğun yolunun şunlar olduğunu bilmeliyiz; Anne ve Baba’nın Allah’ın koyduğu aile kuralları ve hukukuna uymak zorunda olduğunu, bu kuralları nasıl hayata geçireceğini bize örnek olarak uygulayan Hz Peygamberimizin hayatına bakarak öğrenmesi gerekir. İslam’ı bütün olarak yaşamadığımız sürece ailede sorunlar devam eder. Bu sorunları Ailemizde sevgi dilini kullanarak ve fedakarlık göstererek aşabiliriz” diyerek konuşmalarını bitirdi.

 

Programla ilgili düşüncelerini aktaran Vali Dr. Ozan BALCI, konuşmasında ailenin toplumun temeli olduğunu söyledi. Ailede huzur olmayınca mutluluğun olmayacağını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Aileye adalet, merhamet, vicdan, fedakarlık hakim olmalı. Ama aileler helal lokmayla inşa edilmeli. Helal lokmayı çok önemsiyorum. Bizim dinimiz, inancımız kul hakkı üzerine kurulu. Bir insanın kalitesini belirleyen ölçütler vardır. Bir kadının ya da bir erkeğin kalitesini, toplumdaki yerini, birbirimize karşı davranışlarımız belirler. Bizim birbirimize karşı davranışlarımız kaliteli ise bu bizim durumumuzu, medeniyetimizi ve toplumdaki yerimizi gösterir.” dedi. 

'Aile Okulu' kapsamında 20 bin aileye eğitim verildiğini kaydeden Vali Dr. Ozan BALCI, “Çok güzel bir etkinlik oldu. Emeği geçen başta İl Müftümüz olmak üzere, ilçe müftülerimize, Kur'an Kursu hocalarımıza, imamlarımıza ve  eğitime katılanlara teşekkür ediyorum. Hepinize toplumda, evde huzur ve mutluluk diliyorum. Evlerinizde huzur, adalet, vicdan ve fedakarlık hakim olsun diyorum.” şeklinde konuştu. 


Yapılan konuşmaların ardından 'Aile Okulu' eğitimine katılan 477 kursiyere belgeleri Valimiz Dr. Ozan Balcı, İl Müftümüz Ömer Faruk BİLGİLİ ile protokol mensupları tarafından takdim edilirken ayrıca katılımcılara kitap hediyesinde bulunuldu.